Uchodźcy / Testigo documentary

Premiera

14 czerwiec / 2016, Klub Żak w Gdańsku

Wydarzenie

Gdański Festiwal Tańca

Opis

Spektakl dotyka kwestii wzbudzającej w ostatnich miesiącach ogromne emocje w całej Europie: losu uchodźców, opuszczających swoje rodzinne kraje z powodu wojny czy prześladowań, podróżujących tysiące kilometrów wposzukiwaniu lepszego życia. Skupiamy się w nim przede wszystkim na dramatycznych losach jednostek, zmagających się z brakiem schronienia, żywności, poczucia bezpieczeństwa. Zależy nam na zobrazowaniu jak najbardziej wiarygodnie - za pomocą ruchu - stanów psychicznych towarzyszących ucieczce, a także skupiamy swoją uwagę na ciele człowieka w momentach ekstremalnego wysiłku fizycznego. Los uchodźców oddany jest nie wprost, a przez ruchowe skojarzenia - ciasnotę, wyobcowanie, poczucie dyskomfortu, nadzieję na wolność szybko tłumioną przez pozostałych, bierność i zwątpienie przeplatane z momentami radości. Nie rezygnujemy również z komentarza o wymiarze społecznym i politycznym.

Bezpośrednią inspiracją przedstawienia są zdjęcia oraz rozmowy z Maciejem Moskwą, trójmiejskim fotografem, zdobywcą m. in. nagrody za Zdjęcia Roku w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo oraz Grand Prix XIX Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa Kosycarza. Moskwa jest członkiem Testigo Documentary, kolektywu dziennikarzy skupiających się na tematach społecznych, politycznych i dotyczących środowiska, które często nie trafiają do mediów mainstreamowych. Urodzony w Gdańsku fotograf konsekwentnie, przez wiele miesięcy, dokumentował masową ucieczkę mieszkańców ogarniętych wojną krajów Bliskiego Wschodu. Interesują nas historie wyciągnięte przez Macieja Moskwę bezpośrednio od ludzi, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji, które pokazują prawdę o kryzysie uchodźców i trwającej wojnie.

Więcej na temat spektaklu można dowiedziec się z recenzji: http://www.taniecpolska.pl/krytyka/369?fbclid=IwAR3rebHF2dsROGL03hfx3LgIxPp8 V-CemQUgCEQ8WlhhuW5f6hKc_8Ajz54 http://rozrywka.trojmiasto.pl/Metropolia-byla-Okey-Po-raz-10-Trojmiasto-bawi-sie-razem-n108703.html